نرخ بالای بیکاری به ویژه در میان جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی منطقه را می توان عمده ترین چالش پیش روی بازار کار منطقه و کشور دانست و به نوعی یک معیار و شاخص سنجش وضعیت اشتغال و اقتصاد منطقه می تواند باشد. در طول سالیان گذشته ساختار های نهادی و نظام فرآیند کار و اشتغال در منطقه کمتر مورد توجه قرار گرفته است و در نتیجه فرصت سازی و توسعه هدفمند و هماهنگ نداشته ، در حال حاضر ما باید در منطقه یک ساختار نهادی منفعل را پایه ریزی نماییم تا در بازار کار منطقه بتوانیم ایفای نقش نماییم، حضور و ایفای نقشی که اگر به صورت سیستماتیک و برنامه ریزی شده  نباشد حتی در شرایط ایده آل رشد اقتصادی و ثبات سیاسی و اجتماعی در سطح کلان کشور ، با مشکلات بسیاری روبرو خواهیم گردید و هیج تغیر اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری را در منطقه شاهد نخواهیم بود.
این شرایط نیازمند تحلیلی اجمالی در فرآیند بازار کار منطقه با توجه به توانایی ها و پتانسیل های نهان، منطقه است، آنچه این دوره نیازمند آن است همفکری بین فارغ التحصیلان و فعالین کسب و کار های مختلف در جهت اتصال حلقه های مفقوده ای است که فقدان آن در منطقه می تواند ما را در گذار های اقتصادی پیش رو از غافله پیشرفت به دور نگه دارد.
معضل بیکاری یا به بیانی دیگر چالش ایجاد اشتغال در منطقه به صورت مداوم مشاهده شده است و کمتر دوره ای در منطقه شرایط پایداری را در ضمینه ایجاد اشتغال یا کنترل بیکاری را تجربه کرده است، این نکته موید آن است که تحلیل وضعیت بیکاری منطقه علاوه بر نقش عوامل خرد و کلان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ، سایر عوامل از جمله ساختار نهادی و نظام فرآیندی حاکم بر بازار منطقه را مورد توجه قرار می دهد، رویکردی که متاسفانه تا کنون کمتر مورد مطالعه و موشکافی دقیق قرار گرفته است و نیازمند کار کارشناسی و به طبع آن عملیاتی و اجرایی نمودن طرح ها می باشد.
به بیان ساده تر باید راهکار ها و نقشه راهی اقتصادی را برای منطقه ترکمن صحرا متصور شویم که  با توجه به پتانسل های موجود، سند چشم انداز اقتصادی منطقه را به آن سو پیش بریم تا با تحول اقتصادی در سطح کلان کشور از این قافله عقب نمانده باشیم و این می تواند راهکاری در جهت ایجاد اشتغال در منطقه گردد.
چشم انداز هایی که به طور مثال می تواند استفاده از ظرفیت های گردشگری منطقه یا تحول صادرات و واردات با کشور های آسیای میانه و یا احیای کشت پنبه و صنایع وابسته به آن و یا  صنایع تبدیلی کشاورزی و یاحتی گسترش صنایع تولیدی مبلمان در منطقه می تواند نمونه ای از این موارد باشد که اقتصاد و اشتغال منطقه را متحول نماید.
و اما راهکار این موضوع ایجاد یک شورای مشورتی و نظارتی حرفه ای حوزه اشتغال و کار است که متشکل از فعالین بازار و اساتید دانشگاهی فعال و علاقه مند به این موضوع باشد که با برگزاری کلاس ها و کارگاه های مختلف منطقه را در این راستا یاری نمایند.

سعید ایگدری -کارشناس ارشد MBA (گرایش- استراتژیک) و متخصص کسب و کار های کوچک و متوسط(  SMEها )

منبع : وب سایت شخصی سعید ایگدری |طراحی سند اقتصادی منطقه راهکار مقابله با ، بازار ناکارآمد اشتغال و بیکاری در منطقه ترکمن صحرا
برچسب ها : منطقه ,اشتغال ,اقتصادی ,بازار ,بیکاری ,تواند ,ایجاد اشتغال ,منطقه ترکمن ,ترکمن صحرا ,اقتصادی منطقه ,کلان کشور